Inspiracja – praca w cybersecurity

 „Am I too old to get into Cybersecurity”

Jeśli fascynujesz się cybersec i dotarłeś do tego miejsca, zachęcam do obejrzenia inspirującego w mojej ocenie wywiadu Dawida Bombal’a z Neal Bridges (ponad 20 lat doświadczenia – Global Head of Cybersecurity Operations) 54min, które  mogą coś zmienić w Twoim życiu.

Cyberbezpieczeństwo to nie produkt, to proces, w którym jest miejsce dla specjalisty SOC, architekta, audytora, CISO, Audytora, CEH, Eksperta DevSecOps, Forensic, RED & BLUE TEAM, Konsultanta, Inżyniera Presales, Trenera i Wykładowcy. Potrzebne są osoby z umiejętnościami miękkim, twardymi technicznymi, ale także takie, które łączą je dokładają swoje doświadczenie, patrzą na organizację z perspektywy „big picture”, co pozwala widzieć to czego nie widzą inni, wskazywać miejsca do popraw w rozmowie z Zarządem. Nie ważna ile masz lat, nie jest nigdy za późno aby wejść na ścieżkę, w której będziesz wiarygodnym, profesjoanalistą i czerpać z pracy satysfakcję, wymaga to na pewno determinacji, konsekwencji w działaniu oraz dobrego planu na siebie.

Posiadanie dyplomu renomowanej uczelni jest ważne, ale jeszcze ważniejsze są praktyczne umiejętności, które możesz zdobyć korzystając z powszechnie dostępnych źródeł, trenując na własnych środowiskach testowych, uczestniczyć w spotkaniach i stowarzyszeniach branżowych, czerpać wiedzę od doświadczonych w boju. Certyfikację i szkolenia  są na wyciągnięcie ręki, to już nie jest tajemna wiedza dostępna dla nielicznych, pracujących w firmach technologicznych.

Sam wszedłem na ścieżkę 5lat temu, sporo przede mną – mam 44 lata i wiele do nauki. W moim otoczeniu są osoby, które w podobnym wieku przeszły z sales na stronę audytu, ale i takie, które dzięki swojej determinacji stały się specjalistami SOC. Współpracowałem również z 25-latkami, którzy robili świetną robotę pentestera i mieli za sobą 10 lat doświadczenia.

Kanał Dawida Bombal’a warto zapisać do ulubionych.

https://www.youtube.com/watch?v=vlqmC1aEUSk&feature=emb_title